Ana Sayfa
Özgeçmiş

Kovid 19’lu Günlerde Çağrışımlar 2

Benim Anladığım

Allah selâmet versin.

‘Kapitalizm’ ile ‘ticâret’ asla yan yana gelmemeli. Bilimsel açıklamasına aykırı düşecek ama ‘kapital’ ile ‘sermaye’ sözcükleri de yan yana kullanılmamalı. Daha doğrusu ‘kapitalizm’ gibi ucube bir akımın kökü kutsal ticârî hizmetin kaynağı ile eş anlamlı olmamalı.

‘Ticâret’ türediğinden bu yana kutsal bir insana hizmet biçiminin adı olarak kullanılır. ‘Kapitalizm’ adı konulduğu günden bu yana nefretten başka bir duygu uyandırmayan, ne olduğuna kimsenin karar veremediği ama bence çağın eşkıyalığı, haramiliği, haydutluğundan başka bir şey değil.

Neden böyle diyorum?

Üzerinize afiyet, sağlık olsun, az önce endüstriyel bir ürünle karnımı doyurdum. Üzerinde yazanlar bir ‘benim yaşımdakilerin’, bir de ‘beş yaş altındaki bebelerin yemesi iyi olur’ intibaı bırakıyor insanda. Ne kadar temel taş vitamin varsa doldurmuşlar içine. Yalan malan, benim gibilerin çok da derinine inmeden tüketecekleri bir yiyecek. Yedim ve önümdeki teknik konuya döndüm. Yoğunlaşarak bir bölümünü bitirmek istiyorum. O da ne? Gözlerim kapanıyor, kafam masaya düşecek neredeyse.

Olanı ilgili bilim insanları elbette lâyığı ile anlatırlar. Ben anladığımı kısaca anlatayım.

Adam bunu üretirken hedefinde ben vardım. Aç hâlimle ‘ben’. Karnımı doyurmak için bu ürünü alacaktım. Ne pişirmek gerekiyor ne de pişirmeden önce ayıklamak, yıkamak; yani hiçbir hazırlığa ihtiyacı yok bu ürünün; doldur kâseye, biraz süt ilâve et üstüne; tamam. Buraya kadar her şey güzel. Tam bir ‘insana hizmet’. Yani ‘ticâret’.

Sonra?

Sonrası şu: Midemin kırk ambarı da dolu ama ben kendimi aç hissediyorum. Bastırmak için daha fazla yiyorum, oturuyorum, yiyorum. Her oturduğu yerden yiyenler gibi ben de kilo almaya başlıyorum, sağlığım düzenden çıkıyor. Zayıflamak için aynı adamın ürettiği başka bir ürünü alıyorum. Yani hem benim hem de sizin anladığınız gibi tam bir kısır döngü içinde debelenip duruyorum.

Bu endüstriyel yiyeceği üreten kapitalistin umurunda değilim. O, yani kapitalist, ben karnımı doyururken, kilo alırken, zayıflarken, şifa ararken ve hattâ ölürken kendisine kazandıracağım paramın, koca kıçını oturttuğu minderin rahatı peşinde. Benim canım cehenneme boy  !

Pruvanız netâ olsun.

Yakup Korkmaz

202003290635

Tuzla İstanbul

yakupkorkmaz.com © denizci