Ana Sayfa
Özgeçmiş

Prof. Dr. Naci Görür’ün İstifası

Allah selâmet versin!

Konu hakkında bilgim bir beyefendinin benim de içinde olduğum vatsap grubunda ilgili duyurusu ile oldu. Düşüncelerimi aktarmak istedim.

Araştırmak için müracaatımda Gugıl'dan tek tıkla ulaştığım yazı: “Prof. Dr. Naci Görür'ün istifa açıklaması yeniden gündeme geldi” Kaynak: Yeniçağ 02.02.2020 14:45

İstifadan sonraki beyanatı okuyunca panikledim, ülkem için inanılmaz bir gelecek kaygısına kapıldım.

İyi ve ünlü (bu ikisi her zaman bir araya gelmez) bir biliminsanı altı yıl önce istifa ediyor; manifesto gibi bir röportaj veriyor da ülkede yaprak kımıldamıyorsa ört ki ölem.

İstifayı ben duymamışım, ilk okuyunca yeni zannettim. Bu çağda bu iletişim imkânlarında bu kadar önemli bir olay duyulmamışsa ayrı bir felâket. Daha o günlerde tornado etkisi yapmalıydı.

İlgilileri dinleyebilsek Hoca’nın gerekçelerinin geçerliklerinin daha da derinleşerek sürdüğünü söyleyeceklerinden eminim. Çünkü benim bulunduğum yaşam parçasından bakınca öyle olduğundan anlayabiliyorum.

Önerim:

“Hemen, ama hiç zaman kaybetmeden, dünyaya diğerlerinden farklı pencereden bakan denizciler, deniz endüstrisi ile ilgili elimizdeki her işi bir tarafa bırakıp daha da geniş bir çerçeve çizerek derhal ülkenin kangreni aşmış, çürümeye yüz tutmuş sorunlarına çözümler üretecek (sonuca bağlanmış) beyin fırtınası toplantıları düzenleyelim. (Sonuçları bildiri olarak yayımlayalım.) Hiçbir şey yapamazsak hiç olmazsa tarihe not düşeriz.”

Dipnot:

Bu önerimden sonra anında egom, benliğim, bencilliğim devreye giriyor ‘boş ver be, her şey olacağına varır’ diyor, kendimi garip bir tembelliğin kucağına bırakıyorum. ‘Dünyayı sen mi kurtaracaksın, çok büyük be’ diye yılgınlığa düşüyor, korkuyorum. Aslında geçerli bir gerekçem de yok ama bu yazıyı yayımlamak ile yayımlamamak arasında gidip geliyorum. Sonra aklıma ‘namuslular da namussuzlar kadar’ ile başlayan bir büyüğümüzün sözü geliyor. Bu bir kısır döngü biliyorum, ama yine de korkuyorum. Yayımlamayacağım galiba!

Pruvanız netâ olsun!

Yakup Korkmaz

202002060828

Tuzla İstanbul

yakupkorkmaz.com © denizci